Půjčka v rodině či známým. Jak se pojistit, aby vám peníze dlužník vrátil

Půjčka může být pro vaše blízké záchranou v těžkých časech a může posílit vztahy. Pokud ale není řádně splácena, může naopak způsobit konflikty. Ačkoli to ze zákona není povinnost, je dobré sepsat smlouvu. Co musí nebo může obsahovat? A je možné požadovat zástavu či ručení? Půjčování peněz blízkým může na první pohled působit jako jednoduchá záležitost, ve skutečnosti jde o právní vztah, tzv. zápůjčku. Každá smlouva o zápůjčce by měla obsahovat alespoň tyto údaje: identifikaci obou stran (jméno, datum narození, adresa), přesnou výši půjčky, způsob předání a vrácení peněz (například převodem na účet) a datum splatnosti.

Úroky, sankce a zajištění

Pokud se dohodnete na úrocích, musí být jejich výše ve smlouvě přesně uvedena. „Podmínky by však měly být rozumné a přiměřené k zapůjčené částce, protože příliš vysoký úrok by mohl být považován za lichvu, což je podle zákona nejen neplatné, ale v některých případech i trestné,“ upozorňuje advokátka Gabriela Donati. Je možné sjednat i sankce za pozdní splátky, například smluvní úrok z prodlení nebo smluvní pokutu, což zpravidla motivuje dlužníka k řádnému splácení. „Jestliže úrok z prodlení sjednán nebyl, platí tzv. zákonný úrok z prodlení, jehož výši určuje aktuální nařízení vlády,“ říká advokátka. Kromě písemné smlouvy si zdokumentujte převod peněz. Převod z účtu na účet poslouží jako jasný důkaz, že k půjčce skutečně došlo. U půjčky poskytnuté v hotovosti je nutné zajistit svědky, stvrzenku nebo jiný doklad o předání peněz, jinak se může dlužník pokusit zpochybnit, že si peníze vůbec půjčil. U vyšších částek nebo pokud si chcete zajistit zápůjčku např. nemovitostí, autem či směnkou, se vyplatí konzultace s advokátem. V těchto situacích jsou totiž smlouvy někdy povinně písemné s ověřenými podpisy, případně je nutné dále jednat s katastrem nemovitostí či notáři.

Když dlužník neplatí

V případě, že dlužník peníze nevrátí, máte několik možností. Vždy je namístě se pokusit nejprve o domluvu. Můžete navrhnout například splátkový kalendář, který často pomůže oběma stranám najít řešení, aniž by došlo ke zhoršení vztahů. „Pokud domluva selže, doporučujeme dlužníkovi zaslat předžalobní upomínku/výzvu. Tam dlužníka písemně vyzýváte k dobrovolnému splnění dluhu a v případě, že se tak nestane, informujete ho, že budete postupovat dále soudní cestou,“ radí Donati. V případě, že dlužník ani potom dluh nesplní, nezbývá než podat žalobu k soudu. Ale pozor, zápůjčka se může stát promlčenou, pokud ji nezačnete vymáhat do tří let od data splatnosti. Chcete-li si usnadnit případné vymáhání, lze smlouvu o zápůjčce sepsat ve formě notářského zápisu s doložkou přímé vykonatelnosti. „Sama návštěva notáře povede k tomu, že si jasně dohodnete podmínky, což se právě při půjčkách v rodině či přátelům někdy zanedbává a může vést ke zbytečným sporům či pocitům křivdy. Je to i silná motivace pro dlužníka, aby peníze vrátil,“ doporučuje Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR. Pokud ke vrácení zápůjčky nedojde, nemusíte v takovém případě k soudu, ale můžete dluh vymáhat prostřednictvím exekutora. Odměna notáře za sepsání notářského zápisu je nižší než soudní poplatek a vrácení peněz je rychlejší. Ať už jde o malou částku nebo větší půjčku, vždy přistupujte k zápůjčkám s rozvahou a dobře si promyslete, komu, na co a za jakých okolností půjčujete. Věnujte důkladnou přípravu dokumentaci. Zde platí více než jinde, že je lepší být připraven, než překvapen. „Půjčování peněz přátelům a blízkým je citlivá záležitost, ale s dobrými pravidly a jasně definovanou dokumentací se rizika minimalizují. Písemná smlouva, výpis z účtu či dokonce ověřené podpisy nebo notářský zápis s doložkou přímé vykonatelnosti nejsou zbytečnými formalitami, ale mohou být vaším významným pomocníkem, pokud dlužník přestane splácet,“ shrnuje advokátka. Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/pujcka-v-rodine-znamym-nesplaceni-vymahani-smlouva-notarsky-zapis.A241209_141237_viteze_frp