Navrhované opatření může podle MPSV vést ke snížení motivace legálně pracovat a k většímu využívání sociálních dávek.
Ministerstvo pro místní rozvoj připomíná, že nezabavitelné částky mají zásadní vliv na schopnost předlužených domácností udržet se ve stabilním bydlení. „Změna, která výrazně sníží disponibilní příjmy předlužených domácností, může mít kritické následky ve ztrátě bydlení, nebo může znamenat přesun těchto osob z legálních zaměstnání do šedé ekonomiky. Společenské a rozpočtové dopady mohou významně přerůst zisky z navýšených výběrů exekutorů,“ varuje úřad.
Podle Radka Hábla, experta na dluhovou problematiku a zakladatele Institutu prevence a řešení předlužení, nesouvisí méně vybraných peněz pro věřitele až tak se samotnou výší nezabavitelné částky, ale spíše s tím, že legální příjmy obyvatel jsou nízké. A tak se jim i méně strhává.
„Růst nezabavitelné částky v posledních letech jen kompenzoval její historicky velmi nízkou hodnotu, která vedla k odlivu velké části dlužníků do šedé zóny. I po valorizacích je však nezabavitelná částka v Česku zhruba poloviční oproti našim sousedům z Německa, Rakouska či Polska, a to po přepočtu paritou kupní síly,“ upozorňuje Hábl.
Na konci roku 2023 bylo podle dat exekutorů 645 724 osob v exekuci. Z toho u zhruba 54 procent dlužníků má stanovené srážky ze mzdy. Ostatní dlužníci mají tak nízké příjmy, že jim není možné nic z příjmu vzít. Z těchto 54 procent žije v manželství zhruba 12 až 18 procent povinných. Navržená změna týkající se zrušení zvýšení nezabavitelné částky na manžela povinného se tak podle úřadu může dotknout 39 tisíc až 58 tisíc lidí.
Podle Hábla jde ale o hru s čísly. „Když se zruší nezabavitelná částka na manžela, tak se nově začne srážet i těm, kterým se dosud nesráželo, a tím pádem dopad bude násobně větší. Odhadem minimálně sto tisíc lidí. Poté, co se od října zdvojnásobila srážka pro všechny, co mají čtyři a více nepřednostních exekucí, tak toto je další velmi citelné snížení nezabavitelné částky a již nyní registrujeme, že řada lidí to řeší přechodem do šedé zóny, aby byli schopni vůbec vyžít. A to neprospívá vůbec nikomu,“ varuje.
Ministerstvo spravedlnosti přitom plánovalo ještě jednu změnu. Výpočet nezabavitelné částky bude vždy stanoven k 1. lednu každého kalendářního roku. A to podle v daném roce aktuálních hodnot životního minima a normativních nákladů na bydlení. Právě z těchto dvou hodnot se nezabavitelné minimum vypočítává.
Pro letošní rok přitom úřad navrhl výjimku, a tou bylo, aby se nezabavitelná částka pro příští rok vypočítala výjimečně z hodnot platných pro rok 2024. Jsou totiž nižší než ty, které budou platné v lednu 2025. Tím pádem by všichni lidé v exekuci přišli o vyšší nezabavitelné minimum v roce 2025, a to o několik stovek korun. Tento návrh ale na vládě neprošel. A tak se nezabavitelná částka pro rok 2025 vypočítá podle hodnot z ledna.
Zatímco životní minimum zůstává i pro rok 2025 stejné, zvýší se normativní náklady na bydlení. U výpočtu nezabavitelného minima se vychází z normativu na bydlení v bytech užívaných na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy v obcích nad 70 000 obyvatel pro jednu nebo dvě osoby. Ta se zvýší ze současných 14 197 korun na 14 680 Kč pro rok 2025. To je o 483 více, ovšem do výpočtu nezabavitelné částky se počítají jen dvě třetiny, tedy 322 Kč. Zároveň se zvýší výživné, pokud ho dlužník platí. A to o 80,5 korun na jedno dítě.
Zdroj: https://www.penize.cz/exekuce/466017-lidem-v-exekuci-ma-zustat-mene-cesta-do-sede-zony-boji-se-urady